Настільна лампа для школяра

Батьки дбають не лише про підручники, зошити, одяг, а й намагаються по можливості обладнати робоче місце своєї дитини, адже на домашнє завдання часом доводиться витрачати по кілька годин.

Конструкція

З чого починається правильна організація будь-якого робочого місця? Звісно ж, з грамотного освітлення. Тут не обійтися без настільної лампи для письмового столу.

Перш ніж пуститися у вільне плавання гіпермаркетами та інтернет-магазинами, варто розібратися, яку настільну лампу варто купити для свого учня.

Настільна лампа для школяра

Робоче місце школяра

Настільний світильник для школяра повинен:

 • органічно вписуватись у загальну стильову концепцію інтер’єру;

настільна лампа для школяра

Настільна лампа для школяра повинна відповідати інтер’єру кімнати

 • відповідати розміру приміщення: не губитися на тлі громіздких меблів і, навпаки, не бути надто великим;

настільна лампа для школяра

Настільна лампа не повинна бути більшою за розміри робочого місця

 • бути практичним та безпечним;

настільна лампа для школяра

Перед покупкою перевірте клас електробезпеки лампи

 • бути багатофункціональним.

Як поєднати всі ці опції в одному приладі для дитячої кімнати? Всі види настільних ламп для комп’ютерного столу, для навчання та для читання складаються:

 • з основи, що забезпечує стійкість;
 • ніжки;
 • плафона, що розсіює світло;
 • лампочки;
 • вимикача.

настільна лампа для школяра

Стандартна робоча лампа для школяра

Плафон (абажур)

Краще вибрати світильник, на абажурі якого є спеціальна ручка для регулювання кута нахилу плафона

До плафона настільної лампи вимог не так багато. По-перше, розмір. Плафон повинен повністю закривати лампочку. Якщо лампочка виступає за краї абажура, то яскраве світло сліпитиме очі. Також лампочка не повинна торкатися стінок плафона.

настільна лампа для школяра

Лампочка світильника не повинна виступати за краї плафона

По-друге, форма. Оптимальним варіантом для роботи за письмовим столом буде плафон, виконаний у формі призми, конуса, трапеції або сфери (тобто підстава плафона має бути вже ніж його краї).

Тоді, відбиваючись від внутрішньої поверхні абажура, промені світла розсіюватимуться, що сприятливо для зору.

настільна лампа для школяра

Півсфера – оптимальний варіант для плафона

По-третє, колір плафона та матеріал, з якого він виготовлений. На ці деталі варто звернути особливу увагу, якщо ви вибираєте світильник для школяра.

Найпоширенішими матеріалами є метал та пластик. Пластик повинен бути термостійким, щоб при тривалій експлуатації він не розплавився і не спричинив займання.

настільна лампа для школяра

Металевий настільний світильник для школяра

Металеві плафони можуть сильно нагріватися від лампочки, що підвищує ризик отримання опіку руки. Щоб уникнути цієї неприємності, краще вибрати світильник, на абажурі якого є спеціальна ручка для регулювання нахилу кута плафона.

настільна лампа для школяра

Лампа з можливістю регулювання кута плафона

Що стосується кольору плафона, то він може бути будь-яким. При виборі настільної лампи для школяра пам’ятайте, що яскраві кольори будуть відволікати його увагу і викликати втому очей. Тому краще вибирати світильники пастельних тонів.

Розмір та вага лампи

Розмір лампи має відповідати розміру столу. Це пов’язано не тільки з естетикою зовнішнього вигляду робочого місця, але і зручністю експлуатації світильника. Якщо будь-які елементи лампи виходитимуть за межі столу, то необережним рухом можна зачепити і впустити світильник.

Однак велика робоча площа повинна висвітлюватися максимально, тому маленька лампа, навіть дуже потужна, може не впоратися зі своїм завданням.

настільна лампа для школяра

Вибирайте лампу відповідно до розмірів столу

До того ж необхідно враховувати, що крім лампи на робочому столі повинні утримуватися інші необхідні для роботи предмети.
Як правило, найважча деталь у лампі – її основа (якщо вона є). Це потрібно для більшої стійкості світильника. Якщо ж ви плануєте постійно переміщати світильник, краще вибрати той, що легше.

настільна лампа для школяра

Настільна лампа повинна мати хорошу стійкість

Спосіб фіксації

Існують світильники, які монтуються на стільниці (або на будь-якій іншій поверхні) за допомогою прищіпки або спеціального кріплення. Такий спосіб фіксації зручний тим, що можна не боятися перекинути лампу, та й вільного місця на робочому столі буде більше.

настільна лампа для школяра

Лампа з кріпленням – прищіпка

Лампи з кріпленням не настільки мобільні, на їх монтаж та демонтаж потрібно деякий час. Лампи з прищіпкою можна прикріпити до будь-якої поверхні. Але зазвичай прищіпку мають маленькі світильники, які підходять тільки для освітлення невеликого за площею робочого місця.

Штатив

Зверніть увагу на штатив настільної лампи. Пам’ятайте, що для комфортного освітлення плафон (абажур) світильника повинен знаходитися на одному рівні з очима. Для максимального підстроювання по висоті штативи можуть мати складаються і висуваються механізми або можуть бути виготовлені з матеріалів, що гнуться.

настільна лампа для школяра

Настільна лампа для школяра з гнучким кронштейном

Останні краще підійдуть для дітей, тому що дитині буде простіше самостійно відрегулювати висоту і нахил лампи з гнучким штативом.

Вимикач

Ну і, звичайно, зверніть увагу на те, де знаходиться кнопка увімкнення/вимкнення приладу. Вимикач, розташований на шнурі або самому плафоні, не дуже зручний в експлуатації. Оптимальним варіантом є розташування перемикача на основі-підставці світильника.

настільна лампа для школяра

Настільна лампа з вимикачем на постаменті

Види лампочок

Дуже важливим для здоров’я очей є питання вибору лампи для настільного світильника.

Найчастіше використовують лампи розжарювання. Однак вони мають істотні недоліки: такі лампочки споживають дуже багато енергії і можуть сильно нагрівати плафон світильника. Якщо ви плануєте використовувати саме цей вид лампочок, варто звернути увагу на таку характеристику, як потужність.

Потужність лампи розжарювання для настільного світильника, що рекомендується офтальмологами, становить 40-60 Вт, оптимальна – 60 Вт. Особливо важливо враховувати цю характеристику, якщо ви вибираєте лампу для дитини-школяра. Це з тим, що з потужності лампочки понад 60 Вт яскравість світла, відбитого від паперу, зліпитиме очі.

настільна лампа для школяра

Типи ламп розжарювання

Ідеальним для роботи варіантом є лампа із регулятором потужності. Такий світильник, безумовно, буде коштувати дорожче, але скільки зручності: при роботі з папером ви можете зменшити потужність лампи, а при роботі за комп’ютером – збільшити.

настільна лампа для школяра

Настільна лампа з регулюванням яскравості

Повсюдно рекомендовані для використання енергозберігаючі лампочки (належать до виду люмінесцентних) не нагріваються так сильно, як лампи розжарювання, мають тривалий термін служби, та й енергії споживають менше. Однак енергозберігаючі лампочки, як і всі люмінесцентні, можуть спотворювати кольори, тому обов’язково зверніть увагу на абревіатуру.

Якщо ви працюєте з графічними зображеннями, то для кращої передачі кольору використовуйте лампочки, у маркуванні яких присутня буква Ц. А для роботи з папером (зокрема, це стосується школярів) вибирайте лампи теплого білого кольору (ЛТБ).

настільна лампа для школяра

Порівняння потужностей ламп різних видів

Галогенная лампа хороша тим, що дає природний спектр випромінювання, світло від неї м’якше і розсіяне. Вона, як і люмінесцентна лампа, має триваліший термін служби і споживає менше енергії проти лампою розжарювання.

Яку лампу вибрати для школяра

Яку лампу вибрати для школяра? Яким основним параметрам вона має відповідати? Якщо коротко, то настільна лампа має бути безпечною для здоров’я дитини та добре справлятися з покладеними на неї функціями освітлення простору письмового столу. Ось наші поради, як вибрати лампу для школяра.

Порада № 1 – Найперше правило для тих, хто купує настільні лампи для школярів – це те, що світильники мають бути безпечними для дитячого організму. Іноді доводиться жертвувати красою, щоб купити функціональну (з поворотом плафона, зручними вимикачами, регулятором потужності, довжиною шнура, що дозволяє його переміщати лампу по столу) і безпечну лампу.
Перш ніж купити настільну лампу для школяра, ретельно перевірте сертифікати якості на обраний товар, уважно огляньте саму лампу, щоб усі дроти були надійно ізольовані, вилка для розетки справна.

Порада № 2 – зверніть увагу на потужність лампочки. Її максимальне значення не повинно перевищувати 100 Вт, від цього залежить комфорт учня. Запитайте у своєї дитини, чи комфортно вона почувається при тому чи іншому рівні освітленості поверхні. Якщо йому зручно, коли лампа вкручена 60 Вт, залиште таку, а якщо її не вистачає, тоді вставте в настільну лампу лампочку потужністю 75 Вт. Ще один параметр, від якого залежить потужність ламп, це розмір письмового столу. Якщо він невеликий, тоді цілком вистачить 60 – 75 Вт, а якщо письмовий стіл значних розмірів, тоді сміливо крутіть 100 Вт!

настільна лампа для школяра

Шкільна настільна лампа з регулюванням потужності

Порада № 3 – уважно обирайте форму плафона. Найкраща настільна лампа для школяра – це лампа у формі трапеції – вузька біля основи та розширюється до країв. Така форма настільної лампи забезпечує комфортне освітлення для очей. Звичайно, важливий і колір лампи. Ми радимо вам вибирати настільні лампи спокійних приглушених відтінків, оскільки лампа яскравого кольору постійно відволікатиме від виконання домашніх завдань. Оптимальним варіантом вважається лампа зеленого кольору, але ми порадили б ще білий і жовтий кольори. Вони створюють додатковий ефект освітленості.

настільна лампа для школяра

Настільна лампа з плафоном у формі трапеції

Порада № 4 – Плафон лампи має бути виконаний із якісного пластику. Пластмасовий плафон може швидко вийти з ладу, а металевий при нагріванні може обпекти дитину. Правильна форма плафона – це сферична (кругла) форма та форма конуса. А ось форма циліндра зовсім не підходить для настільної лампи. Що стосується кольору плафона, то тут у лідерах знаходиться традиційне зелене світло, яке сприятливо впливає на очі, не дратуючи їх.

настільна лампа для школяра

Зелений колір плафона сприятливо впливає на очі

Порада № 5 – вибирайте світильники з регуляторами потужності (реостататами чи димерами). Це дозволить вручну регулювати силу світлового потоку, дбаючи про очі вашого школяра. Оптимальна лампа для школяра повинна бути оснащена гнучким штативом, щоб можна було легко змінювати кут її нахилу, захоплюючи потрібну поверхню столу, а також жорсткими кріпленнями, за допомогою яких вона фіксується на робочому столі або біля нього, заощаджуючи простір робочої зони. Висота лампи повинна становити 30-45 см, а якщо лампа встановлюється на комп’ютерний стіл, то й вище, щоб вона знаходилася над монітором.

настільна лампа для школяра

Шкільна гнучка настільна лампа

Краща настільна лампа для школяра

Оптимальним варіантом є світлодіодна настільна лампа для школяра

Якщо узагальнити викладену інформацію, то найкраща настільна лампа для школяра – це та, яка подобається йому самому і при цьому безпечна для його здоров’я!

Сьогодні дуже популярними для настільних ламп є енергозберігаючі люмінесцентні лампи. Вони найчастіше світять холодним білим миготливим світлом із блакитним відтінком. Це світло неприродне для людських очей. Крім того, при виготовленні енергозберігаючих ламп використовується ртуть, яка дуже небезпечна для здоров’я. Тому оптимальним варіантом є світлодіодна настільна лампа для школяра. Також підійде і проста лампа розжарювання із теплим білим матовим світлом.

настільна лампа для школяра

Світлодіодна настільна лампа для школяра

І ще кілька порад щодо організації висвітлення робочого місця школяра:

 • Бажано вибирати світильник із регулятором потужності (з реостатом) – насамперед це турбота про очі школяра.
  Купуючи в магазині, спробуйте вкрутити лампу в патрон, а потім викрутіть її назад. Якщо лампа викручується разом із патроном – значить, товар неякісний і такий світильник не варто купувати.

настільна лампа для школяра

При покупці перевірте якість лампи

 • Штатив лампи має бути гнучким – легко змінювати кут нахилу. При цьому пам’ятайте, що від столу лампа має височіти на 30-45см. А якщо дитина працює за комп’ютером, то лампа повинна знаходитися і над монітором.

настільна лампа для школяра

Настільна лампа з гнучким штативом

 • Уникайте відблисків і тіней – лампочка повинна світитися м’яким рівним світлом;
 • Обов’язково вмикайте основне верхнє світло, навіть коли працює настільна лампа;
 • Слідкуйте за тим, щоб у вікна проникала максимальна кількість природного світла. Для цього частіше мийте вікна, не захаращуйте підвіконня квітами та іншими предметами, а також повісьте світлі штори, що не перешкоджають проникненню сонячного світла в кімнату;

настільна лампа для школяра

Розташуйте робочий стіл у добре освітленому місці

 • Якщо ваша дитина правша, тоді поставте лампу зліва від неї і навпаки. Якщо дитина читає, можна поставити лампу, як праворуч, так і зліва від нього. Якщо зайнятий творчістю, тоді найкраще поставити лампу перед ним, направивши потік світла на стіл. Не допускайте, щоб світло падало з-за спини дитини, так воно миттю зіпсує очі.

настільна лампа для школяра

Якщо дитина шульга, то поставте лампу праворуч від неї

Оцініть цю публікацію

3 думки про “Настільна лампа для школяра

 1. Avatar of Пазекувль
  Пазекувль :

  “О, так, звичайно, настільна лампа для школяра – це щось надзвичайно складне і важливе. Все ж, як ми знаємо, школярі проводять безліч годин досліджуючи світло та електричні кола. І саме ця лампа точно змінить їхнє життя із кореня в корінь!”

 2. Avatar of Каибча
  Каибча :

  “Світло знань освітлює шлях до успіху.”

 3. Avatar of Lenyusoyu
  Lenyusoyu :

  “Світло знань освітлює шлях до успіху.”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *