Кухня та специфіка її освітлення

Для того, щоб кухня радувала обстановкою, у ній все має бути гармонійно. Декор цього багатофункціонального приміщення має бути продуманий у всіх тонкощах і до найдрібніших деталей. У таких кімнатах важливо все, від колірного рішення та меблів до килимка для підлоги.

Не останню роль у цій справі грає освітлення на кухні, адже від правильності його оформлення залежить те, як сприйматиметься обстановка в цілому. Розробляючи тип системи освітлення, треба обов’язково спиратися на такі моменти як стилістичні параметри обробки, колірну гамму фону і, звичайно, розміри приміщення.

Маленька кухня та її освітлення

Найчастіше в скромних по площах кухнях особливий акцент освітлення робиться на обідню зону. Стельовий світильник у такій кімнаті завжди розташований над обіднім столом. В ідеалі це регульований параметри висоти абажур або новомодні шинні системи з комплектом поворотних світильників.

освітлення на кухні

класична люстра з свічниками

Точкове освітлення в маленьких кухнях зробити складніше, оскільки зазвичай їх простір повністю заповнено навісними конструкціями шаф, які сильно затіняють робочі стільниці. Це не означає, що від таких світильників доведеться відмовитись. Їх просто потрібно буде правильно встановити. І найкращим місцем для цього стануть днища цих самих шаф, що «заважають» стельовим системам.

Суттєвий внесок у освітлення на кухні зробить витяжка з вбудованим підсвічуванням.

У мініатюрному просторі лампа взагалі самостійно може вирішити проблему додаткового освітлення.

освітлення на кухні

дизайн металевої люстри, розташованої над кухонною плитою

Особливості освітлення кухні-вітальні

Поєднані приміщення неодмінно зонують і найчастіше це завдання покладають на різнорівневі стелі. Ось тут використання точкових світильників буде просто незамінним. З їхньою допомогою дуже легко підкреслити зональні контури. Додаткові світлові акценти виконуються люстрами та бра.

При роботі в кухні-вітальні не забувайте, що освітлення зони відпочинку має бути набагато м’якшим, ніж кухонною. Оскільки площа такого комбінованого приміщення досить велика і матиме наскільки світлових зон, вам доведеться встановлювати прохідні вимикачі, за допомогою яких можна буде комфортно включати або гасити світло в тій чи іншій частині кімнати.

освітлення на кухні

освітлення в кухні, поєднаній із вітальнею

Кухня-їдальня та освітлення її простору

Оскільки обідня зона в кухні-їдальні практично завжди розташовується в центрі кімнати, то і основне освітлення зосереджується над нею. Обідня група має бути залита світлом люстри. На додаток до неї на стельовій поверхні або по верху стін монтується підсвічування декоративного призначення, яке м’яким світлом осяює простір кімнати, що залишився в затемненні.

Освітлення на кухні – їдальні може складатися з кількох складових, за умови, що кімната чітко поділена на ділянки. В цьому випадку в їдальні зоні основні потоки світла залишаться спрямованими на обідній стіл, а в кухонній – на робочі поверхні.

освітлення на кухні

кришталева люстра – ідеальне рішення для класичного стилю інтер’єру кухні

Гармонічним рішенням в декорі кухні-їдальні стане суміщення виносної конструкції з обідньою зоною, проте при цьому висвітлюватися вона буде підкреслено різними системами, світильники яких повинні включатися вимикачами, що окремо стоять.

Освітлення стелі

Верхнє світло для кухні є обов’язковим. Його завдання – рівномірно висвітлювати простір та всі присутні предмети. Часто на цю роль вибирають вбудовані світильники, тому що вони не крадуть простір і висоту кімнати.

Якщо точкове освітлення на стелі вашої кухні організувати не вдається, оскільки він не є похідною натяжних чи підвісних конструкцій, вам доведеться використовувати звичну люстру.

Однак лампа, що самотньо висить, не в змозі дати простору світлову насиченість, тому вам доведеться залучати в декор додаткові прилади. Як і за допомогою чого вирішувати питання можна подивитися на специфічних сайтах. Там завжди присутня маса креативних та оригінальних ідей.

освітлення на кухні

люстри квадратної форми

Дуже незвичайний декор можна створити з вікном у стелі. Конструкція проста, але неймовірно ефектна. Її складають із напівпрозорого матеріалу. Між площинами і стельовою поверхнею розташовують світильники, кількості яких цілком достатньо, щоб залити з висоти світлом весь простір, що лежить нижче.

Облаштовуючи освітлення на кухні, не забувайте, що сучасні прилади можуть не тільки добре працювати у своєму безпосередньому напрямку, але й урізноманітнити загальну обстановку. Так, у декорах чудово сприймаються лампи на рухомих кронштейнах.

Їх добре прикріпити над навісними меблями. У цьому випадку ви отримаєте можливість регулювати як спрямованість світлового потоку, так і його інтенсивність. До такого прийому часто вдаються при оформленні кухонь на кшталт хай-тек.

освітлення на кухні

колір люстр поєднується з кольором кухонних стільців і “розбавляє” стерильний білий інтер’єр

Секрети підсвічування робочого трикутника

Стільниця, на якій ви працюєте, як жодна інша поверхня потребує якісного освітлення. У зв’язку з цим сучасні гарнітури спочатку випускають із локальним освітленням цієї зони.

Якщо ви замовили кухню за власним проектом, то виробники теж запропонують вам оригінальне освітлення горизонтальних поверхонь на гарнітурі кухні, тільки обійдеться подібна послуга в копієчку. Ви можете суттєво заощадити на цьому моменті, якщо придбаєте та оформите подібне підсвічування самостійно.

освітлення на кухні

використання точкових світильників та світлодіодного підсвічування

Як це зробити? Ну, наприклад, так:

 1. Облаштуйте підсвічування не в самих меблів, а на робочому фартуху. Ви можете зробити його скляним і обладнати світлодіодними стрічками.
 2. Зробіть навісні шафки із загартованого скла та обладнайте їх внутрішнім підсвічуванням. Вийде дуже незбито і світла, що проникає крізь скляне дно конструкції, цілком вистачить для локального освітлення стільниці, що знаходиться під нею.
 3. Якщо у вас вже є гарнітур для кухні, але він старого зразка і в ньому не передбачені такі опції як підсвічування, не засмучуйтесь. Ви завжди можете змінити ситуацію з освітленням на вашій кухні, покликавши на допомогу накладні моделі меблевих світильників. В асортименті магазинів вони зустрічаються:

а) Люмінесцентні.
б) Світлодіодні.
в) Галогенні.

освітлення на кухні

оригінальний дизайн кухонного світильника

Всі моделі призначені для кріплення на будь-яку поверхню, у тому числі й на дно навісних шаф у кухнях. Будь-який із цих світильників відмінно працює і забезпечує спрямоване освітлення достатньої потужності, чим робить роботу у вечірній час дійсно зручною та максимально безпечною.

Подібні лампи можуть мати різні екстер’єри. Найбільш популярні світильники-софіти круглої форми, укладені у металеві корпуси. На другому місці — подовжені світильники, лампи яких захищені пластиковими пеналами. Цей пенал потрібен не тільки для захисту від випаровувань і попадання крапель жиру і бруду, але і для приховування технічних деталей, а також проводів. З такою лампою робоча зона завжди виглядатиме акуратно.

освітлення на кухні

великі люстри прямокутної форми в інтер’єрі

 1. Особливим рядком у освітленні на кухні виділено світлодіодну стрічку типу RGB, укладену у пластиковий або алюмінієвий профіль. Крім ідеального яскравого освітлення стільниці, ви отримаєте розкішний декоративний елемент, який осяватиме різнокольоровими променями неймовірних відтінків весь кухонний простір. Регулювати колірний спектр і силу потоку можна і пультом, і перемикачем.

Як висвітлити обідній стіл

Як часто наша кухня паралельно виконує роль їдальні! Щоб обідній стіл був досить освітленим, дизайнери вдаються до різних хитрощів.

Найбільш популярним способом вирішити питання залишається підвісний світильник. Він повинен мати неодмінно великий та обов’язково красивий абажур. Дуже добре, якщо висота підвісу такої лампи піддається регулюванню. Оптимально підняти абажур на півтора метри над поверхнею столу. Хочете зробити освітлення урочистішим – підніміть лампу вище.

Потрібна камерна атмосфера – опускайте плафон нижче. В останньому випадку потрібно стежити, щоб світло від лампи не лупцювало в очі тим, хто зібрався за цим столом.

освітлення на кухні

дизайн великої круглої люстри, виконаної під дерево

Оскільки освітлення на кухні – це ще й естетична краса, потрібно вибирати моделі світильників, плафони яких зроблені з напівпрозорого або матового скла. Це буде красиво і світло, що ллється з такої лампи, буде м’яким.

Не купуйте в кухню лампи, абажури яких виготовлені з тканин. Навіть наявність потужної витяжки не врятує їх від псування та налипання жиру, а відчистити такі поверхні, не пошкодивши їх практично неможливо.

Ви вважаєте за краще не використовувати великі лампи в декорі кухні? Замініть їх спеціальними підвісами. Їхні плафони невеликі, та й розвішувати їх можна над столом у хаотичному порядку, а не лише згрупувавши над центром. Таке рішення є оптимальним і для освітлення барної стійки, яка може знаходитися на вашій кухні.

освітлення на кухні

дизайн світильника над барною стійкою

У просторих приміщеннях над столовою зоною часто облаштовують підвісну стельову конструкцію. У ній можна розмістити оригінальні точкові світильники. Крім того, що вони висвітлять весь стіл, їм чудово вдасться зонувати обідній простір.

Точкові світильники не обов’язково повинні розташовуватись у глибині гіпсокартону. Вони можуть висвітлювати простір столу та перебуваючи в меблевому козирку з ламінованого ДСП.

В ультрасучасних декорах найчастіше трапляються шинні системи освітлення.

освітлення на кухні

точкові світильники, світильники, прикріплені до металевої стельової стійки та люстри з невеликими низько підвішеними плафонами на кухні

У крайніх випадках, коли стіл для трапези присунутий до стіни, висвітлити його можна і звичайними спотами або бра, що ллють світло цілеспрямовано вниз. Однак у цьому випадку частина стільниці неодмінно залишиться у тіні. Крім цього, подібні екземпляри світильників не завжди доречні стилістично, тому намагайтеся ними не користуватися на кухні.

Додаткове освітлення на кухні: де і навіщо

Висвітлювати простір кухні потрібно не тільки зовнішнім світлом, але й використовувати в цьому приміщенні специфічне підсвічування, яке дуже доречне всередині закритих конструкцій навісних шаф та у висувних ящиках. Це буде не тільки практичне рішення, але й гарний спосіб прикраси простору, особливо якщо фасади ваших меблів містять вітражне або матове скло.

освітлення на кухні

багато хаотично розташованих світильників в інтер’єрі кухні

Найкращим способом освітлювати меблі зсередини є світлодіодні стрічки. Їхні елементи не нагріваються, тому таке підсвічування не несе з собою жодної загрози. Навіть якщо ви забудете її вимкнути, то пожежі не станеться, та й електроенергії використовується зовсім небагато. До речі, освітлення такого роду може працювати постійно або автоматично вмикатися під час висування ящика або відкриття дверцят.

Потребує хорошого підсвічування і варильна поверхня. У цьому випадку відповідна лампа вбудовується в кожух витяжки, що висить над нею.

Тепер зупинимося на декоративних функціях світлодіодного підсвічування, яке по праву вважають провідним трендом у питанні освітлення на кухні. Не варто судити строго потужність потоку, що випромінюється світлодіодами, адже завдання такого додаткового освітлення зовсім не в подачі світла, а в підкресленні краси інтер’єрного рішення кухні.

освітлення на кухні

неонове підсвічування в інтер’єрі кухні

Куди помістити LED-стрічку? Та куди завгодно! Кріпіть її на цоколь або під стільницями. У вас завжди буде в кухні оригінальне нічне підсвічування. Дивлячись на приміщення в такому освітленні, мимоволі ловиш себе на думці, що кімната ніби ширяє в просторі, настільки легка і незвичайна її атмосфера.

Вражаюче виглядатиме і виділена таким способом барна стійка або кухонний острів, особливо якщо його лицьова частина виготовлена з напівпрозорого матеріалу.

Кілька порад

Якщо ви вирішили, що освітлення на кухні організовуватимете своїми силами, то не забудьте, що в цій справі дуже важлива висота стелі, об’єм простору та наявність таких оригінальних конструкцій як острів або популярної сьогодні в обстановці кухонь барної стійки.

освітлення на кухні

в даному випадку композиція з безлічі маленьких світильників виконує і естетичну роль

Не зациклюйтесь на присутності єдиного джерела світла. Люстра, що висить під стелею, не вирішить проблеми. У скудно освітленій кухні ніколи не буде комфорту, тому експериментуйте та вирішуйте, в якій зоні та які типи ламп ви використовуватимете. Слідкуйте за тим, щоб світло, призначене для освітлення робочої зони, не зліпило, коли ви розташуєтеся за обіднім столом. Так само і стельове світло не повинне бити в очі, якщо ви спробуєте заглянути на верхню полицю шафи.

Подумайте і про питання економії. Використовуйте у приладах освітлення на кухні енергозберігаючі моделі ламп. Нехай вас не зупиняє їхня досить висока вартість. Вам всі витрати повернуться сторицею, адже ці лампи споживають у 15 разів менше енергії, ніж небажаючі залишати наші будинки лампи розжарювання.

освітлення на кухні

три люстри з невеликими круглими плафонами в інтер’єрі кухні

Висновок

Напевно, у вас вже не залишилося сумніву в тому, що продумане освітлення на кухні – це найкращий спосіб акцентувати увагу на декоративних родзинках інтер’єру і прибрати з очей дрібні недоліки планування. Зробіть його якісним та насолоджуйтесь затишком обстановки!

Відео

4/5 - (20 голосів)

17 думок про “Кухня та специфіка її освітлення

 1. Avatar of Клемент
  Клемент :

  “О, конечно, кто бы мог подумать, что освещение кухни – это такая сложная и уникальная тема! Ну, конечно, только те, кто все знают, смогут осветить эту глубокую и философскую проблему!”

 2. Avatar of Щараокф
  Щараокф :

  Какое влияние освещение имеет на атмосферу и функциональность кухни?

 3. Avatar of Амвросий
  Амвросий :

  Чому кухні завжди так яскраво освітлені? Тому що там завжди відбувається “світовий голод”!

 4. Avatar of Maor
  Maor :

  Вау, я просто влюблена в кухню и специфику ее освещения! Это так важно для создания уютной и функциональной атмосферы. Я обожаю, как свет падает на рабочую поверхность, подчеркивая каждую деталь и делая приготовление пищи еще более вдохновляющим. Освещение на кухне – это просто волшебство!

 5. Avatar of Набавоаль
  Набавоаль :

  “Я никогда не задумывался о том, как важно правильное освещение на кухне. Но, судя по тексту, это что-то очень важное и специфическое. Возможно, правильное освещение помогает увидеть все ингредиенты и продукты на кухне, чтобы готовить вкусные блюда. Но, честно говоря, я не могу представить, какое освещение может быть специальным для кухни. Возможно, это связано с использованием ярких ламп или специальных светильников. Но, как я уже сказал, я в этом ничего не понимаю.”

 6. Avatar of Нажюнпуз
  Нажюнпуз :

  Яскраве світло на кухні – секрет смачних страв.

 7. Avatar of Нуос
  Нуос :

  “Освітлення кухні – ще одна маркетингова химера, яка намагається переконати нас, що без яскравих лампочок та підсвічування кожної шафи не можна готувати. Чи справді потрібно таке перебільшене освітлення, коли в основному ми просто стоїмо біля плити і ріжемо овочі? Можливо, це просто ще один спосіб вирізнити гроші з нашого гаманця, під прикриттям “сучасного дизайну”.”

 8. Avatar of Елеазар
  Елеазар :

  Доброго дня! Бажаю подякувати автору за цікаву статтю про кухню та специфіку її освітлення. Вона була дуже інформативною та корисною. Дякую!

 9. Avatar of Велор
  Велор :

  “Ой, як цікаво про кухню читати! Я ніколи не задумувалася про освітлення на кухні. Але, звичайно, важливо, щоб було достатньо світла, щоб бачити, що готуєш. Можливо, якісне освітлення допоможе покращити настрій під час приготування їжі. Але, чесно кажучи, я все одно не змігла б сама змонтувати світильники на кухні, це для мене складно. Буду рада, якщо хтось знає більше про це і поділиться своїми знаннями!”

 10. Avatar of Тихон
  Тихон :

  На кухні світло готує смаколики, а приглушене освітлення – настрій для романтичної вечері.

 11. Avatar of Христос
  Христос :

  “Щоб краще приготувати страву, потрібно бачити кожен деталь.”

 12. Avatar of Булат
  Булат :

  Ваша стаття про кухню та специфіку її освітлення дуже інформативна та детальна, надаючи читачам вичерпну інформацію про важливі аспекти освітлення кухні. Ви вдало пояснили, як правильне освітлення може створити комфортну атмосферу та покращити функціональність приміщення. Ваші поради та рекомендації є доречними і корисними для всіх, хто планує оновити свою кухню. Велика подяка за ваший професіоналізм та знання в цій галузі!

 13. Avatar of Мазажаюсп
  Мазажаюсп :

  “О, а ось і наш великий експерт з кухонної освітленості! Хочете ще й посмішку зубами почистити? Не знаю, як ми без вас усі ці роки вижили без вашої безцінної експертизи!”

 14. Avatar of Лиамовь
  Лиамовь :

  Текст “Кухня та специфіка її освітлення” розкриває важливість правильного освітлення на кухні. Автор чітко пояснює, що належне освітлення не тільки покращує естетичний вигляд приміщення, але й забезпечує безпеку та комфорт під час приготування їжі. Він надає корисні поради щодо вибору типу світла, якість освітлення та розташування світильників на кухні. Цей текст допоможе читачам зрозуміти, наскільки важливо мати належне освітлення на кухні та як вибрати оптимальний варіант для свого приміщення.

 15. Avatar of Батакинес
  Батакинес :

  На кухні світло – секрет смаку та безпеки.

 16. Avatar of Dagunahmi
  Dagunahmi :

  Автору статті: “Кухня та специфіка її освітлення” – дякую за інформативну та корисну статтю про освітлення кухні!

 17. Avatar of Станислав
  Станислав :

  Цей текст дуже цікавий і корисний для всіх, хто цікавиться кухнею і освітленням. Автор детально розповідає про специфіку освітлення на кухні, наголошуючи на його важливості для створення комфортної та функціональної атмосфери. Також, автор надає корисні поради щодо вибору відповідних світильників та розташування їх на кухні. Цей текст обов’язково стане в нагоді всім, хто планує ремонт або оновлення своєї кухні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *